Mały przewodnik po Bydgoszczy
2017-11-30 11:44 , Author
:
Marlena Kobyłecka








Zupełnie niesłusznie Bydgoszcz rzadko bywa głównym celem podróży krajoznawczych. Nie brak jej przecież atrakcji i urokliwych zakątków, które razem czynią miasto wyjątkowym i interesującym turystycznie. Bydgoszcz kusi, a Spanie.pl oprowadza.
Wycieczkę po ósmym co do wielkości mieście Polski rozpoczynamy w miejscu, z którego rusza praktycznie każdy city tour – na Starym Rynku. To tam skupiają się najokazalsze budynki, świadczące o wielowiekowości i historii. Nie inaczej jest z Bydgoszczą. Na jej centralnym placu zlokalizowany jest m.in. okazały ratusz, będący niegdyś kolegium jezuickim, jak również Katedra Bydgoska – najważniejszy kościół miasta z kolorowym, bogato zdobionym wnętrzem. Szczególną budowlą na płycie rynku jest też Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej, ustawiony dla upamiętnienia mieszkańców, rozstrzelanych w tym miejscu przez hitlerowców w pierwszych dniach wojny. Co ciekawe, bydgoski Stary Rynek przecina 18 południk długości geograficznej wschodniej, łączący miasto z Sztokholmem czy Kapsztadem.
Przez centrum Bydgoszczy przepływa Brda i to właśnie wzdłuż niej skupia się kulturalne i rozrywkowe życie miasta. Ma to ścisły związek z historią powstania Bydgoszczy – nowe budynki stawiano nie promieniście wokół rynku, lecz na obu stronach rzeki, stanowiącej ważny trakt komunikacyjny, w stronę Wisły. Najbardziej charakterystycznym obiektem tej okolicy, jak i całej Bydgoszczy, są zabytkowe spichrze. To nie wspaniałe, zdobne kamienice, a właśnie skromne magazyny zbożowe uwieczniono w oficjalnym logo miasta. Dziś wnętrza kryją Muzeum Okręgowe.
Pobliski most to ulubione miejsce fotografów na uchwycenie malowniczej wizytówki Bydgoszczy. Nierzadko w kadr wchodzi niecodzienna postać – mężczyzna przechodzący na linie przez rzekę. Spokojnie, to tylko rzeźba. Upamiętnia wejście Polski do Unii Europejskiej, waży zaledwie 50 kg i zdaje się przeczyć prawom fizyki, bo jak to możliwe, że figura tak zgrabnie balansuje na cieniutkiej linie...?
Serce Bydgoszczy bije jednak w innym miejscu, usytuowanym bardziej na zachód od Starego Rynku. Na Wyspie Młyńskiej jeszcze do niedawna jakby w nieładzie porozrzucane były zabytkowe domy mieszkalne, stare spichrze i młyny. Obecnie, dzięki działaniom władz i środkom europejskim, to miejsce urosło do rangi jednej z największej atrakcji Bydgoszczy. Wyspę Młyńską z pomysłem zagospodarowano: jest park, ładnie utrzymane trawniki, na których można piknikować, alejki z ławeczkami, place zabaw. To swego rodzaju zielona enklawa w samym środku dużego miasta. Jak przystało na wyspę, teren otoczony jest wodą, która dodatkowo wspomaga rekreację. Podczas rewitalizacji na Wyspie Młyńskiej powstały też punkty gastronomiczne i multimedialne muzea: Galeria Sztuki Nowoczesnej, Europejskie Centrum Pieniądza, Zbiory Archeologiczne i Dom Leona Wyczółkowskiego. Da się połączyć historię, nowoczesność, rekreację i kulturę? Jak najbardziej, a Wyspa Młyńska jest tego znakomitym przykładem.
fot.: http://www.visitbydgoszcz.pl/
Oprowadzając po Bydgoszczy, trudno nie wspomnieć o atrakcji unikatowej na skalę Europy, niejednokrotnie nagradzanej w plebiscytach. W 2012 roku przy ulicy Długiej podwoje otworzyło Muzeum Mydła i Historii Brudu. Przedstawia ono historię higieny od czasów starożytnych po współczesne. Nie jest to jednak typowe muzeum ze szklanymi gablotami i mnóstwem zakazów – tu eksponaty można wąchać, dotykać, a nawet kupić! Zresztą i wystawione przedmioty odbiegają od tych, które zwykle można zobaczyć w tego typu placówkach. Zwiedzający oglądają tam średniowieczną łaźnię, urządzenia służące do kąpieli (pierwszą przenośną ubikację czy pierwowzór prysznica), wanny, szczotki do mycia ciała, pralki, suszarki i sporą kolekcję mydeł z różnych zakątków świata. Ponadto Muzeum zapoznaje z dawnymi metodami i rytuałami higienicznymi.
fot.: http://www.muzeummydla.pl/
Do listy najciekawszych miejsc Bydgoszczy należałoby dodać jeszcze wiele pozycji: Muzeum Farmacji, wieża ciśnień, Kanał Bydgoski, Opera Nova, gmach Poczty Polskiej, Muzeum Wodociągów, Exploseum... Przekonani do wycieczki do Bydgoszczy? Nie pozostaje więc nic innego, jak znaleźć odpowiedni nocleg :)
Zobacz podobne
Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny
Lubelski trójkąt turystyczny to gotowy plan na relaksujący weekend w pięknym otoczeniu – jedno miasto na każdy dzień.
Galeria Figur Stalowych w Pruszkowie
Podwarszawski Pruszków od niedawna kryje atrakcję, jakiej nie ma nigdzie na świecie. Powstała tam jedyna w swoim rodzaju Galeria Figur Stalowych.
Biskupin – siedziba Prasłowian
Na Pojezierzu Gnieźnieńskim leży dumny ze swej historii Biskupin, który niemal 3 tysiące lat temu za siedzibę obrali przodkowie dzisiejszych Słowian.
Kraków – co ciekawego w obrębie Rynku?
Każdy turysta odwiedzający Kraków swoje pierwsze kroki kieruje w stronę Rynku Głównego. Oto, czego nie można przegapić, będąc w tej części miasta.
Ciechocinek – najsłynniejsze uzdrowisko w Polsce
Od wielu dziesięcioleci położony na Kujawach Ciechocinek słynie ze swoich leczniczych właściwości.
Muzeum Erotyki w Łebie
Niepozorny lokal przy ulicy Morskiej w Łebie kryje przedmioty, jakich nie znajdziemy w takiej ilości nigdzie w Polsce. Mieści się tam Muzeum Erotyki.
Noc Muzeów w Krakowie 2016
W nocy z 13 na 14 maja odbędzie się trzynasta edycja krakowskiej Nocy Muzeów. Tegoroczne wydarzenie przebiegać będzie pod hasłem „Odkrywamy nieznane”.
Nad pięknym, modrym Dunajem
Wiedeń w dwa dni? Wydaje się mało prawdopodobne, by zwiedzić to miasto w tak krótkim czasie. My jednak udowadniamy, że wszystko jest możliwe.
Nowości w przewodniku
Trendy w turystyce – wakacje 18+ i z dziećmi
Ostatnio na popularności zyskują hotele tylko dla dorosłych, ale też w zupełnej opozycji do nich – wypoczynek dedykowany rodzinom z dziećmi.
Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur
Miasto chlubi się bogatą historią, wspaniałymi walorami przyrodniczymi i niezwykłymi atrakcjami. A na dodatek jest idealną bazą wypadową dla regionu.
Co nas skłania do podróżowania? [INFOGRAFIKA]
Garść liczb dla zobrazowania, co nas skłania do podróżowania.
Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny
Lubelski trójkąt turystyczny to gotowy plan na relaksujący weekend w pięknym otoczeniu – jedno miasto na każdy dzień.
Comments (0)